1. Dlaczego stosuje się Aspirin® Cardio?

Istnieją dwie główne przyczyny z powodu których stosuje się Aspirin® Cardio


Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy, że są zagrożone wystąpieniem choroby sercowo-naczyniowej. Podstawą jest więc postępowanie zgodne z zaleceniami lekarza, nawet jeśli czujesz się zdrowy/zdrowa.

2. Co to jest choroba sercowo-naczyniowa?

Choroba sercowo-naczyniowa dotyczy serca i naczyń krwionośnych. Zdarzenia sercowo-naczyniowe, jak zawał serca i udar mózgu, mogą powstawać w wyniku działania wielu czynników ryzyka. Wysokie stężenie cholesterolu, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca i palenie tytoniu, powodują uszkodzenie naczyń krwionośnych i prowadzą do powstania choroby sercowo-naczyniowej.

3. W jaki sposób Aspirin® Cardio wpływa na moje serce i naczynia?

Aspirin Cardio pomaga w zapobieganiu tworzenia się skrzeplin w naczyniach krwionośnych, które mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Lek przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi (trombocytów), a tym samym pomaga w utrzymaniu swobodnego przepływu krwi. Osadzanie się płytek krwi oraz innych substancji znajdujących się we krwi na wewnętrznej wyściółce tętnicy zmienia jej budowę i może prowadzić do powstania skrzepliny, a to z kolei do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

4. Dlaczego tabletka Aspirin® Cardio posiada specjalną otoczkę?

Powlekane tabletki Aspirin Cardio są pokryte otoczką odporną na działanie kwasu żołądkowego, która pozwala na utrzymanie leku w postaci nierozpuszczonej w żołądku, chroniąc jego delikatną śluzówkę i zapobiegając podrażnieniu. Tabletka rozpuszcza się w górnej części jelita cienkiego, gdzie substancja czynna jest uwalniania i wchłaniana do krwiobiegu.

5. Jak i kiedy przyjmować Aspirin® Cardio?

Zwykle przyjmujemy 1 tabletkę Aspirin Cardio na dobę o tej samej porze dnia po posiłku, popijając dużą ilością wody. Leczenie traktujemy jak codzienny zdrowy nawyk – podobnie jak szczotkowanie zębów. Tylko w przypadku wystąpienia świeżego zawału serca lub jego podejrzenia początkowa dawka to jednorazowo 2-3 tabletki, które należy rozgryźć dla uzyskania szybkiego efektu. Jeśli Aspirin® Cardio spowoduje u Ciebie dyskomfort w okolicy żołądka, skontaktuj się z lekarzem.

6. Co mam zrobić, jeśli zapomnę przyjąć Aspirin® Cardio?

Jeśli zapomnisz przyjąć 1 tabletkę Aspirin Cardio, nie martw się! Po prostu kontynuuj leczenie następnego dnia, przyjmując nową tabletkę jak dotychczas, zgodnie z zaleceniem lekarza. NIE przyjmuj podwójnej dawki leku! Ze względu na liczbę i wagę możliwych interakcji prosimy o uważne zapoznanie się z rozdziałem 2 ulotki dla pacjenta dołączonej do opakowania.

7. Czy powinienem/am zaprzestać przyjmowania Aspirin® Cardio przed zabiegami dentystycznymi lub operacją?

Poinformuj lekarza o przyjmowaniu Aspirin Cardio przed jakimkolwiek zabiegiem operacyjnym lub dentystycznym, w czasie którego może pojawić się krwawienie. W związku z tym, że Aspirin® Cardio upośledza proces tworzenia zakrzepu, lekarz może poprosić Cię o zaprzestanie przyjmowania Aspirin Cardio.

Nie należy nagle przerywać leczenia Aspirin Cardio bez ważnej przyczyny i konsultacji z lekarzem.

8. Dlaczego Aspirin® Cardio firmy Bayer?

Ponieważ twórca Aspirin, firma Bayer, opracował i od ponad stu lat codziennie dokłada wszelkich starań, by udoskonalić swój produkt. Aspirin Cardio firmy Bayer to lek najwyższej jakości, który pomaga chronić serca milionów pacjentów na całym świecie. Otoczka chroni błonę śluzową żołądka przed podrażnieniem, umożliwiając rozpuszczenie i wchłanianie substancji czynnej z tabletki dopiero w jelitach.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Aspirin Cardio (Acidum acetylsalicylicum), 100 mg, tabletki powlekane. Skład: 1 tabletka zawiera 100 mg kwasu acetylosalicylowego oraz substancje pomocnicze. Wskazania: w niestabilnej chorobie wieńcowej, w świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca, w zapobieganiu powtórnemu zawałowi serca, w zapobieganiu powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po zabiegach chirurgicznych lub interwencyjnych na naczyniach (np. przezskórna śródnaczyniowa angioplastyka wieńcowa (PTCA), pomostowanie aortalno-wieńcowe (CABG), endarterektomia tętnicy szyjnej, zespolenie („shunt”) tętniczo-żylne), w zapobieganiu napadom przejściowego niedokrwienia (TIA) i niedokrwiennego udaru mózgu u pacjentów z TIA, w zapobieganiu pierwszemu zawałowi serca u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka, w zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich i zatorowi płuc u pacjentów długotrwale unieruchomionych, np. po dużych zabiegach chirurgicznych jako uzupełnienie innych metod profilaktyki. Dawkowanie i sposób stosowania: przyjmować po posiłku, z dużą ilością płynu. W niestabilnej chorobie wieńcowej, w zapobieganiu powtórnemu zawałowi serca, powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po zabiegach chirurgicznych lub interwencyjnych na naczyniach, napadom przejściowego niedokrwienia (TIA) i niedokrwiennego udaru mózgu u pacjentów z TIA, w zapobieganiu pierwszemu zawałowi serca u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka: 1 tabletka na dobę; w świeżym zawale serca lub u pacjentów z podejrzeniem świeżego zawału serca: początkowa dawka nasycająca 2 do 3 tabletek raz na dobę w celu uzyskania szybkiego zahamowania agregacji płytek. W zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich i zatorowi płuc u pacjentów długotrwale unieruchomionych – 1 lub 2 tabletki na dobę. Przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku do 12 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; skaza krwotoczna; ostra choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy; ciężka niewydolność nerek, wątroby, serca; napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych; jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych; ostatni trymestr ciąży; u dzieci w wieku do 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. Środki ostrożności: Zachować ostrożność w pierwszym i drugim trymestrze ciąży; w okresie karmienia piersią; w przypadku nadwrażliwości na niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub inne substancje alergizujące; podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych; u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek lub z zaburzeniami układu krążenia (np. choroba naczyniowa nerek, zastoinowa niewydolność serca, zmniejszenie objętości, duże zabiegi chirurgiczne, sepsa lub duże zdarzenia krwotoczne), gdyż kwas acetylosalicylowy może zwiększyć ryzyko uszkodzenia nerek i ostrej niewydolności nerek, podczas jednoczesnego stosowania ibuprofenu, który może wpływać na działanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego; u pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby; u pacjentów z chorobą wrzodową lub krwawieniami z przewodu pokarmowego w wywiadzie; u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywoływać napady astmy lub inne reakcje nadwrażliwości. Czynniki ryzyka obejmują: astmę oskrzelową, przewlekłe choroby układu oddechowego, katar sienny, polipy błony śluzowej nosa. Ostrzeżenie to odnosi się także do pacjentów wykazujących reakcje alergiczne (np. odczyny skórne, świąd, pokrzywka) na inne substancje. Kwas acetylosalicylowy może prowadzić do wydłużenia czasu krwawienia w czasie lub po zabiegach chirurgicznych (włącznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcją zęba). Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego. U pacjentów ze zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego produkt może wywołać napad dny moczanowej. Dzieci i młodzież z objawami infekcji wirusowej, występującej z gorączką lub bez nie powinni przyjmować kwasu acetylosalicylowego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. W przypadku infekcji wirusowych, szczególnie takich jak: grypa typu A i B oraz ospa wietrzna, istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a – rzadkiej, ale zagrażającej życiu choroby wymagającej natychmiastowej interwencji lekarskiej. Ryzyko może zwiększyć się, jeżeli w trakcie tych chorób, zostanie podany kwas acetylosalicylowy. Uporczywe wymioty występujące w czasie trwania chorób wirusowych mogą być objawem zespołu Reye’a. Działania niepożądane: Objawy niestrawności (zgaga, nudności, wymioty), bóle brzucha, rzadko stany zapalne w obrębie żołądka i jelit; choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy bardzo rzadko prowadzące do krwotoków i perforacji z odpowiednimi objawami laboratoryjnymi i klinicznymi. Rzadko opisano przejściowe zaburzenia czynności wątroby ze zwiększeniem aktywności aminotransferaz. Zawroty głowy i szumy uszne, będące zazwyczaj objawami przedawkowania. Zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia. Obserwowano krwawienia takie jak: krwotok okołooperacyjny, krwiaki, krwawienie z nosa, krwawienia z dróg moczowo-płciowych, krwawienia dziąseł. Rzadko lub bardzo rzadko odnotowano poważne krwawienia takie jak: krwotok z przewodu pokarmowego, krwotok mózgowy (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i (lub) w przypadku równoczesnego podawania leków hamujących krwawienie), które w pojedynczych przypadkach mogą potencjalnie zagrażać życiu. Krwotok może prowadzić do ostrej lub przewlekłej niedokrwistości i (lub) niedokrwistości z niedoboru żelaza (na przykład w wyniku utajonych mikrokrwawień) z odpowiednimi objawami laboratoryjnymi i klinicznymi, takimi jak: astenia, bladość, hipoperfuzja. Zgłaszano ciężkie zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek. Martwica brodawek nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek. Reakcje nadwrażliwości z odpowiednimi objawami laboratoryjnymi i klinicznymi w tym: astma, odczyny skórne, wysypka, pokrzywka, obrzęk, świąd, zaburzenia sercowo-oddechowe, zapalenie błony śluzowej nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa. Bardzo rzadko ciężkie reakcje włączając wstrząs anafilaktyczny. Długotrwałe przyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek. U pacjentów z ciężkim niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD) zgłaszano hemolizę lub niedokrwistości hemolityczną. Pozwolenie MZ nr: R/6841. Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – OTC. V6/062014/MT Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel./ fax (22) 5723500, www.bayer.com.pl
L.PL.12.2013.1476